خانه / گیاهان دارویی / خواص درمانى تخم کتان در طب سنتی

خواص درمانى تخم کتان در طب سنتی

خواص درمانى تخم کتان در طب سنتی:
تخم کتان را بخوريد. هضم غذا را سريع‏تر مى‏ كند،

تخم کتان مقوى قواى مغز و اعصاب و مقوى‏ قواى تناسلى مى‏ باشد

تخم کتان عرق و شير را زياد مى‏ كند

تخم کتان بازكننده عادت ماهيانه در زنان است

تخم کتان تسكين‏ دهنده بعضى از دردهاى قفسه سينه و درد احشاء داخلى و درد مقعد است. تخم کتان خروج ادرار را آسان مى‏ سازد.

يك قاشق سوپخورى از تخم کتان را در يك ليوان آب بخيسانيد و بخوريد. اسهال را بند مى‏ آورد.

تخم کتان بهترین دارو برای درمان مشکل یبوست افراد است

شانزده تا هجده گرم از تخم کتان را در يك ليتر آب به مدت كوتاهى دم كنيد و بخوريد براى رفع ناراحتى ‏هاى مجارى ادرار، ورم امعاء همچنين ورم ماهيچه معده نافع است.

آب جوشانده 15 تا 30 گرم تخم کتان از طريق استعمال خارجى جهت درمان بيماريهاى جلدى بخصوص سوداهاى دردناك و با فساد نافع مى‏ باشد.

تخم کتان
تخم کتان

تذكر در مورد مصرف تخم کتان: خوردن زياد يا مداومت در خوردن تخم کتان سبب شدت حرارت بدن و درد گلو مى‏ شود. مصلح آن آب انار و آب‏ميوه‏ هاى ترش‏مزه است.

طبيعت تخم کتان: گرم و خشك است.

مقدار خوراك تخم کتان ده گرم و اگر هر روز تا مدتى بخورند روزى پنج گرم است

درمان دمل با تخم کتان:
براى دهن باز كردن زخم هائى كه سخت دهن باز مى‏ كنند پودر تخم کتان را با تخم سفيد و آرد جو و شير گاو خمير كرده بر بالاى زخم بصورت لواشك مى ‏اندازند دهان زخم را باز و چرك آن را خارج مى ‏سازد.

لازم بتذكر است كه روى زخم هائى نظير باد سرخ و زخمهاى گرم‏ مزاج مشابه آن بايد بمدت سه روز كافور و سركه و داروهاى خنك‏ كننده و رادع ماليده شود چنانچه ورم كشيده نشد مى‏ توان از لواشك فوق استفاده نمود.

لاغری با تخم کتان:
تخم کتان سرشارچرب امگا ۳ گیاهی- به نام آلفا لینولنیک اسید (ALA) – و فیبرهای غذایی در جهان است
یکی دیگر از حقایق منحصر به فرد در مورد دانه ی کتان این است که منبع شماره‌ی ۱ لیگنان در میان مواد غذایی است. تخم کتان حدودا ۷ برابر دانه‌ی کنجد لیگنان دارد. دانه‌ی کنجد منبع شماره‌ی دوی این ترکیب است.

خوردن دانه کتان باعث ایجاد احساس سیری در انسان شده سبب می گردد تا کالری کمتری مصرف نماییم و منجر به کاهش وزن می شود. در واقع تاثیر مصرف تخم کتان در کاهش وزن نیز از همین ویژگی آن نشات می گیرد. اگر می خواهید لاغر شوید و به دنبال روشی کم دردسر می گردید و نمی خواهید از رژیم های سفت و سخت لاغری استفاده کنید، که در بیشتر موارد هم در بلند مدت، نتیجه مطلوبی در بر ندارند، می توانید از تخم کتان استفاده کنید. برای این منظور دو متد زیر به شما توصیه می شود.

روش اول لاغری با تخم کتان: اگر ۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا، یک قاشق پودر تخم کتان [را همراه با آب فراوان] میل کنید، احساس سیری به شما دست داده و نمی توانید زیاد غذا بخورید و بدین طریق دریافت چربی ها و کالری ها از طریق وعده های روزانه کمتر خواهد شد و به مرور موجب کاهش وزن و کاهش چربی های انباشته شده در بدن می گردد.

روش دوم لاغری با تخم کتان: اگر از تخم کتان در هنگام خوردن غذا استفاده کنید باعث می شود فرایند هضم غذا کندتر شده، و غذا مدت بیشتری در معده بماند و به صورت آهسته آهسته و به تدریج وارد روده کوچک شود و این موجب می شود که سطح انسولین پایدار شده و اشتها کاهش یابد.

تذکر: مجموع آن در اول گرم و خشك همراه با رطوبت اضافى است باعث ضعف بينائى و مصلح آن گشنيز، تضعيف‏ كننده هاضمه و مصلح آن سكنجبين و مضر و مصلح آن عسل است. مشابه آن حلبه يعنى شنبليله مى ‏باشد.

منابع:
خسروى، سيد مهدى، گياهان دارويى و نحوه كاربرد آنها براى بيماريهاى مختلف در طب سنتى، 1جلد، فروشگاه اينترنتى نشر محمد – تهران، چاپ: نهم، 1386 ه.ش.
موسوى، محمد، مجموعه پيك شفا، 12جلد، كانون پژوهش – اصفهان، چاپ: دوم، 1388 ه.ش.
حاجى شريف، احمد، اسرار گياهان دارويى، 1جلد، حافظ نوين – تهران، چاپ: چهارم، 1386 ه.ش.

تهیه و تنظیم از داروخانه بوعلی دلفان (برادران اصغری) عطاری دلفان
استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.