خانه / مطالب تازه / آبشار غسلگه یا خسلگه دلفان

آبشار غسلگه یا خسلگه دلفان

آبشار غسلگه یا خسلگه دلفان یکی از بهترین آبشارها و جاذبه های گردشگری دلفان است
آبشار غسلگه (که در گویش محلی خسلگه گفته می‌شود)، آبشاری است در ۱۵ کیلومتری نورآباد لرستان و در فاصله ۳۰۰متری بقعه امامزاده حسن گاویار (در گویش محلی حسن گار) واقع است و ارتفاع تقریبی آن ۷ متر است.

آبشار غسلگه نورآباد در موقعیت جغرافیایی E4754 N3358 در استان لرستان واقع است. بومیان منطقه آن را خسلگه می نامند. شهرستان نورآباد يکي از سردترين مناطق استان لرستان مي باشد که در شمال اين استان واقع است. طبيعت بکر اين منطقه با آداب و سنن هزاران ساله در هم آميخته است.

غسلگه-1
غسلگه-1
آثاري مربوط به دوره نوسنگي در آن يافت شده است و مراسم تمناي باران و جشن هاي اين ديار ويژگي هاي خاص خود را دارد. آبشار غسلگه(خسله)، در 15 کيلومتري جنوب نورآباد و در فاصله سيصد متري بقعه امامزاده حسن گاويار(سيدپيرمحمد) واقع است. اين آبشار که داراي حوضچه اي به مساحت 25 متر مربع است، معمولا هر سال تا اواسط تابستان دوام مي آورد اما آب چشمه اي که در کنار حوضچه واقع است، تقريبا در تمام فصول سال جاري است. در ساليان اخير حفاري هاي غيرمجاز، منظره طبيعي اين منطقه را دچار تغيير کرده است. از ديگر آبشارهاي قابل ذکر در اين منطقه مي توان به آبشار روستاي پيردوستي در شمال نورآباد نيز اشاره کرد.

غسلگه-4
غسلگه-4
در گذشته منطقه آبشار غسلگه، يك مكان مقدس براي فرقه‌ي اهل حق محسوب مي‌شده است. در فاصله‌ي چند صد متري آبشار نيز مقبره‌ي يكي از رهبران اين فرقه (معروف به حسن گاويار) قرار دارد كه هم اكنون نيز زيارتگاه مردم منطقه است.

اين محدوده همچنين از ديدگاه باستان‌شناسي نيز مورد توجه مي‌باشد. آبشار غسلگه يكي از آبشارهاي زيبا و با طراوت منطقه است كه هر ساله و به خصوص در فصل بهار، ميزبان گردشگران و طبيعت‌گردان مي‌باشد.

تهیه و تنظیم از داروخانه حکیم بوعلی دلفان (برادران اصغری)
استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.