خانه / دلفان شناسی / چشمه آبگرم ( گرمابه) دلفان

چشمه آبگرم ( گرمابه) دلفان

چشمه آبگرم ( گرمابه) دلفان یکی از جاذبه های مهم گردشگری سلامت در غرب کشور است چشمه آبگرم دلفان همچون الماسی درخشان در دامنه های رشته کوه زاگرس می درخشد.

چشمه آبگرم دلفان در۶۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین دو رشته کوه گله و سفیدکوه در زاگرس و در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.

«محمد معین» در کتاب فارسی خود از این منطقه به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تنگه‌های ایران یاد کرده است.

چشمه آبگرم دلفان با آبدهی ۳۰ لیتر در ثانیه و دمای ۶۰ درجه سانتی گراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می جوشد.

در چشمه آبگرم دلفان توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.

چشمه آبگرم دلفان

به گفته کارشناسان چشمه آبگرم دلفان به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می کنند.

چشمه آبگرم دلفان با غلظتی بیش از ۷۰۰ میلیگرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، وجود دی کربنات منیزیم در درمان بیماریهای مفصلی ، عفونی و امراض جلدی اثر بخش است.

فرماندار شهرستان دلفان در این باره به ایرنا گفت : نتایج آزمایشات کارشناسان بر روی چشمه آبگرم دلفان امیدوارکننده بوده و بسیاری از املاح و مواد معدنی در این چشمه وجود دارد.

جعفر طولابی افزود: در سال ۹۳ عملیات راه شکافی مسیر ارتباطی نورآباد به چشمه آبگرم انجام گرفت ولی این مسیر تاکنون آسفالت نشده که امیدواریم اعتبار مورد نیاز آسفالت این مسیر نیز تخصیص یابد.

طولابی افزود: هم اکنون طرح توسعه استخر ، سکوی نشیمن و نمازخانه توسط پیمانکار در دست اجرا است.

وجود چشمه آبگرم و پل گرمابه و طبیعت زیبا و بکر آن از ظرفیت های است که می توان این منطقه را به یکی از قطب های گردشگری سلامت در غرب کشور تبدیل نمود.

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

شهرستان دلفان با مرکزیت نورآباد با ۱۵۰ هزار نفر در شمال استان لرستان واقع شده است.

تهیه و تنظیم از داروخانه حکیم بوعلی دلفان (برادران اصغری)
استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.