خانه / گیاهان محلی دلفان / خواص ازگوه یا آویشن دلفانی

خواص ازگوه یا آویشن دلفانی

خواص ازگوه یا آویشن دلفانی:
ازگوه یا ازبوه یکی از گیاهان خود رو در شهرستان دلفان است
۱- ازگوه یک داروى ضد تشنج (آنتى اسپاسمودیک) است. ازگوه تعداد زیادى از بیمارى‏ هاى مختلف که ظاهرا هیچ‏گونه شباهتى با یکدیگر ندارند و همه آن‏ها به علت تشنج رگ‏ها و ماهیچه‏ هاى صاف و مجارى داخلى بدن بروز مى ‏کنند را معالجه مى‏ کند. از اینجا، اهمیت ازگوه در طب امروز معلوم مى ‏شود.

گیاه ازگوه
گیاه ازگوه
۲- ازگوه مقوى معده و اعصاب است و به علت عطر و طعم مطبوعى که دارد، یک داروى اشتهاآور و هاضم غذا است.

۳- ازگوه گازهاى روده‏ ها را جذب کرده و از بین برده و در درمان نفخ معده و روده‏ ها مؤثر است.

۴- ازگوه گردش خون را تحریک و جریان آن را منظم مى ‏کند.

۵- ازگوه هوش و قوه ادراک را زیاد مى‏ کند.

۶- ازگوه اعمال اعضاى جنسى را در بدن تحریک و تقویت مى‏ کنند.

۷- ازگوه در درمان بیمارى‏ هاى ریوى، زکام، برونشیت، آسم، گریپ، سیاه‏ سرفه و آنژین مفید بوده و خلط آور خوبى است.

۸- ازگوه ترشح آب دهان، ترشح عرق و ترشح بول را زیاد مى‏ کند و از این لحاظ آن را در بیمارى‏ هاى مربوط مورد استفاده قرار مى ‏دهند.

۹- ازگوه به عقیده شابرول و پارتوریه، متخصصان بیمارى‏ هاى کبد، ترشح صفرا را زیاد مى‏ کند و آن را به جریان مى‏ اندازد، بنابراین، سلول‏هاى کبد را به کار و فعالیت وامى دارد و در این مورد اصطلاحا مى‏ گویند کلرتیک‏ است.

۱۰- آویشن قاعده‏ آور (مدر طمث) است و در بانوانى تجویز مى‏ شود که قاعده آنان بند آمده است، یا اینکه ترشحات سفید در آن‏ها دیده مى‏ شود.

۱۱- ازگوه به علت وجود تیمول که در آن است یک ضد عفونى و ضد انگل قوى است و انواع کرم‏هاى روده از قبیل تریکوسفال آنکیلوستوم و اکسیور (کرمک) را مى‏ کشد و علاوه بر کشتن کرم‏ها، تخم کرم را نیز از بین مى‏ برد.

۱۲- شستن سر با جوشانده غلیظ ازگوه (ده گرم ازگوه را در صد گرم آب جوشانیده، صاف کرده به کار برند) موجب جلوگیرى از ریزش موى سر و تقویت پیازهاى آن مى‏ شود و اگر به آن مداومت کنند موى سر را مى‏ رویاند.

۱۳- از ازگوه ، اسانسى مى‏ گیرند که مسکّن بسیار خوبى براى درمان دردها است

۱۴- از همه این خواص مهم‏تر، خاصیتى است که در رأس همه قرار دارد و آن وجود آنتى ‏بیوتیک‏هاى قوى در ازگوه است. در کتاب مفردات پزشکى دراین ‏باره صریحا آمده است: «ازگوه ضد باکترى و ضد عفونى کننده قوى است»، هم‏چنین آرنوزان در کتاب خود مى‏ نویسد: «ازگوه داراى خواص ضد عفونى کننده خیلى قوى است»، به ‏همین ‏جهت ازگوه را مثل آنتى ‏بیوتیک‏ها در بیمارى‏ هاى میکروبى و عفونت‏هاى داخلى بدن (به‏طور جوشانده یا دم‏کرده) تجویز مى‏ کنند و نیز از اسانس آن یک نوع ادکلن، به‏ منظور ضد عفونى کردن و نیز صابون‏هاى مایع و جامد براى تمیز کردن دست‏ها در اعمال جراحى ساخته شده است. آویشن هم‏چنین براى حفاظت و نگهدارى گوشت به‏ کارمى ‏رود.

دو تن از دانشمندان موسوم به لیون‏ و لوازو ترکیب ازگوه زیر را جهت ضد عفونى کردن دهان تجویز کرده ‏اند:
تیمول ۲۵/ ۰ گرم‏
فنول ۱ گرم‏
اسید بوریک ۲۵ گرم‏
تنتوراکالیپتوس ۱۰ گرم‏
آب ۱۰۰۰ گرم‏

۱۵- براى تقویت عمومى بدن و به کار انداختن اعمال پوست بدن، ۵/ ۰ گرم تا ۲ گرم اسانس ازگوه را با ۳۰۰ گرم کربنات دوسود مخلوط کرده در وان حمام مى ‏ریزند و بدن را در آن حمام مى ‏دهند و از این راه، بیماران مبتلا به روماتیسم اثرات خوب از آن گرفته ‏اند.

۱۶- اسانس ازگوه را براى بى‏ حس کردن دندان کرم‏خورده تجویز مى‏ کنند، به این طریق که مقدار کمى پنبه بر سر چوب باریکى پیچیده و مقدار خیلى جزئى از اسانس ازگوه را به آن آلوده و به داخل دندان کرم‏خورده مى‏ مالند، درد را برطرف مى ‏کند.

شما کدام یک از محصولات را در لابراتوارهاى امروزه دنیا سراغ دارید که بتواند با ازگوه ، این گیاه پیش ‏پاافتاده که به‏ طور خودرو در بیابان‏ها و تپه‏ ها مى‏ روید، رقابت کند و این‏همه خواص طبى داشته باشد.

مصرف روزانه ازگوه
ده تا پانزده گرم ازگوه را در یک لیتر آب جوشان دم کرده و پنج تا شش فنجان آن را در روز تناول کنید؛ دم‏کرده رقیق آویشن را مى‏توان جانشین چاى صبح و عصر کرد و آن را با عسل شیرین کرده و خورد.

تهیه و تنظیم از داروخانه بوعلی دلفان (برادران اصغری) عطاری دلفان
استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.